Pirkėjo gidas - kaip išsirinkti skalbinių džiovyklę?
Skalbinių džiovyklės – kokią skalbinių džiovyklę rinktis?
Vis dažniau žmonės renkasi skalbinių džiovykles ir atsisako skalbinius džiovinti balkonuose, ar kiemuose. Didžiausia problema yra žiemą ar rudenį, kai visur daug drėgmės, o skalbiniai džiūsta labai ilgai ir tenka jais apkabinėti visus namus. Naudojant šiuolaikines džiovykles – išdžiovinti greitai ir kokybiškai galima beveik bet kokį audinį, sportinius batus ir t.t. Kai kurios rūbų džiovyklės turi garų funkciją, kuri gali atšviežinti audinį, panaikinti nemalonius kvapus bei išlyginti Jūsų drabužius.
Kokios būna džiovyklės?
Gamintojai siūlo skirtingų tipų skalbinių džiovykles:
– Ventiliacinės džiovyklės. Tokie įrenginiai siurbia orą iš aplinkos, šildo jį kaitinimo elemento pagalba ir pučia jį į greitai besisukantį būgną, kur oras išgarina skalbiniuose susikaupusią drėgmę. Karštis ir drėgmė pašalinami iš patalpos pro ventiliavimo angą sienoje. Tokio tipo džiovyklės pasižymi gera kaina, tačiau jos darbo metu stipriai įšildo patalpą, todėl teks pasirūpinti gera ventiliacijos sistema.
– Kondensacinės džiovyklės. Joms nereikalinga išorinė ventiliavimo sistema. Todėl kondensacinę džiovyklę galima pastatyti bet kurioje patalpos vietoje. Iš skalbinių drėgmė yra renkama specialioje talpoje arba pašalinama į kanalizaciją, priklausomai nuo Jūsų pasirinkto gaminio. Jeigu kondensatas yra kaupiamas specialioje talpoje - jį reikia pašalinti po kiekvieno džiovinimo ciklo, arba kai džiovyklė paprašo tai padaryti.
– Džiovyklės su šilumos siurbliu (Heat Pump). Tai taupiausia ir naujausia rinkoje esančių kondensacinių džiovyklių rūšis. Šilumos siurblį turinčios džiovyklės vartoja apie 50% mažiau elektros energijos už tradicines kondensacines džiovykles. Jos švelniau elgiasi su džiovinamais skalbiniais ir tyliau dirba už kitų tipų džiovykles.
Kaip veikia šilumos siurblys (Heat Pump)?
Šilumos siurblį turinčios džiovyklės veikia uždaru režimu. Karšto drėgno oro srovė neišleidžiama į patalpą, o nukreipiama į garintuvą, kur yra atšaldoma. Staigus temperatūros pokytis priverčia garus virsti vandens lašeliais. Susikaupęs kondensatas pašalinamas, o išdžiovintas oras vėl įkaitinamas ir išpučiamas į džiovyklės būgną. Oro srovės atšaldymu, o vėliau jos įšildymu rūpinasi uždaru ciklu veikiantis mechanizmas, sudarytas iš šaldymo skysčiu užpildytų hermetiškų vamzdelių ir juos supančių radiatorių, pro kuriuos pučiama oro srovė. Vienoje sistemos pusėje esančiuose vamzdeliuose kaupiasi šaltas skystis, kuris atšaldo pro radiatorius pučiamą karštą ir drėgną orą. Sušilęs šaldymo skystis virsta dujomis ir patenka į kompresorių, kuris dujas suslegia ir tuo būdų dar labiau įkaitina. Tada karštos dujos vamzdeliais nukreipiamos į tolimesnę radiatorių zoną, kur jos vėl sušildo ką tik pravėsusią ir drėgmės atsikračiusią oro srovę. Atidavusios šilumą orui, dujos vėl pavirsta skysčiu. Šilumos siurblys leidžia dvigubai sumažinti elektros poreikius. Jau nekalbant apie tai, kad vonios kambarys visada išlieka sausas ir vėsus.
Džiovyklės talpa
Džiovyklės talpa yra matuojama tokiu pačiu būdu kaip ir skalbimo mašinų, t.y. kilogramais. Džiovyklių talpa, priklausomai nuo modelio būna iki 10 kilogramų. Didelės talpos būgnas užtikrina geresnį oro cirkuliavimą, pagreitina skalbinių džiovinimą ir sumažina energijos sąnaudas. Papildoma erdvė taip pat leidžia gerokai sumažinti sunkiai išlyginamų klosčių kiekį.
Energijos suvartojimas
Mažiausiai elektros energijos suvartoja šilumos siurblius turinčios džiovyklės, kurioms paprastai priskiriama A+++ energijos efektyvumo klasė. Šie pritaisai sugeba perdirbti džiovinamų skalbinių išskiriamą šilumą ir panaudoti ją džiovinimui. Šilumos siurblys veikia naudojant visas džiovinimo programas ir padeda gerokai sumažinti elektros energijos poreikius, neprailgindamas džiovinimo laiko. Gamintojai taip pat tobulina ir paprastas kondensacines džiovykles. Geriausi šio tipo modeliai turi A, A+ arba A++ energijos efektyvumo klasę. Kiekvieno modelio aprašyme yra pateikiama ne tik energijos efektyvumo klasė, bet ir vidutinis metinis elektros energijos suvartojimas.
Ką reikia žinoti perkant B ar C klasės džiovyklę?
Šios džiovyklės yra pigesnės, palyginus su A klasės, tačiau elektros sąnaudos yra ženkliai didesnės, jos skirsiasi net iki 50 %. Išsirinkus šią džiovyklę reikėtų žinoti, kad ji orą ima iš patalpos, kurioje ji stovi, ir jei šis oras bus šaltas, džiovyklė skalbinius džiovins labai ilgą laiką. Dėl to nevertėtų jaudintis, jei temperatūra vonioje yra + 18-30 ºC. Džiovykles, kurių energijos klasė yra B ar C, vertėtų rinktis klientams, kurie džiovina itin retai ir finansiškai paskaičiavus smarkiai permokėtų už A klasės džiovyklę, tačiau šio tipo džiovyklėse paprastai nėra sumontuoto invertorinio variklio, o temperatūra džiovinimo metu siekia net iki 100 ºC, o tai gali pakeisti Jūsų mėgiamų audinių struktūrą.
Jutiklinis džiovinimas
Ši naudinga funkcija taip pat leidžia gerokai sumažinti elektros energijos sąskaitą. Įrenginio viduje įmontuoti jutikliai analizuoja džiovinamų skalbinių drėgnumą ir atsižvelgdami į jį, reguliuoja džiovinimo ciklą. Džiovinimo darbams einant į pabaigą, yra atjungiamas šildymo elementas ir į skalbinius pradedamas pūsti vėsesnis kambario temperatūros oras. Taip pašalinamas drabužių elektrostatinis krūvis, audinių gijos išsitiesina ir atgauna lankstumą.
Garų programa
Garais apdoroti skalbiniai atgauna apimtį ir stangrumą. Jų dėka medžiagos mažiau glamžosi. Kita naudinga garų savybė – jie pašalina nemalonius kvapus.
Temperatūros nustatymai ir naudingos funkcijos
Reguliuojama temperatūra leidžia džiovinti įvairių tipų audinius, nepažeidžiant jų struktūros ir užtikrinant lyginimui, laikymui ar dėvėjimui optimalų drėgnumą. Dauguma džiovyklių siūlo du temperatūros režimus, pritaikytus medvinei ir sintetiniams audiniams. Kai kurios džiovyklės turi programas, skirtas gležnesniems audiniams, pavyzdžiui, šilkui ar vilnai. Norint atskirti sulipusius audinius, naudojamas reversinis būgno darbo režimas, kurio metu jis sukasi į skirtingas puses. Tarp klosčių patenkantis oras gerokai pagreitina džiovinimą. Kad ilgai džiovyklėje gulėjusius drabužius būtų lengviau lyginti, naudokime raukšlių priežiūros programą, kuri džiovinimo pabaigoje ilgiau varto skalbinius, užkirsdama kelią raukšlių atsiradimui.